Klokkenmaker Lars Dekker Alkmaar

Lars Dekker – klokkenmaker in Alkmaar

Lars Dekker, klokkenmaker in Alkmaar

Graag stel ik me aan u voor: ik ben Lars Dekker. Ik werk in Alkmaar, gelegen in Noord-Holland, als klokkenmaker en dit bevalt me uitstekend. Alkmaar is een prachtige stad vol historie en een bezoek meer dan waard.

Grootwerk en kleinwerk

Generaties lang werd het beroep van ambachtsman en dus ook van klokkenmaker van vader op (meestal de) zoon doorgegeven. De zoon werd ingewijd in de wondere wereld der uurwerken en mocht later, goed ingewerkt, de werkplaats van zijn vader overnemen. Natuurlijk was het later ook nodig om als toekomstig horloge- en/of klokkenmaker naar de vakschool te gaan.

Ook ik heb de horlogemakersvakschool afgerond. Ik vind deze naam nogal ongelukkig gekozen, omdat de studenten er als horloge-/klokkenmaker werden opgeleid: als allround-vakman dus. De opleiding aan de vakschool duurde 4 jaar. De vakken waren onder andere: praktijkvaardigheden in groot- en kleinwerk, materiaalkennis, theorie over raderwerken, slagwerken en het afstellen van regelorganen. Maar ook vaktekenen, theorie elektrische uurwerken en algemene ondernemersvaardigheden.

Stagelopen was er vroeger nog niet bij, maar ik heb nog een aantal jaar vrijwillig stagegelopen bij een juwelier. In de praktijk leerde ik de fijne kneepjes van het vak met vallen en opstaan.

Spannende sprong in het diepe

Na het afronden van de vakopleiding heb ik enkele jaren in de branche gewerkt, maar door omstandigheden heb ik daarna andere banen gehad. Ons mooie vak bleef mij echter steeds trekken en in 2005 heb ik me daarom ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Ik begon eerst vanuit huis te werken, naast mijn baan, om te zien of er voldoende werk was en om mijn naam op te bouwen. De gereedschappen en onderdelen voor klokkenmakers zijn erg prijzig, dus ik spaarde beetje bij beetje mijn werkplaats bij elkaar. Gelukkig had ik met een vooruitziende blik mijn gereedschappen uit de tijd van de vakschool bewaard. In 2008 ging ik een dag minder in loondienst werken, want er was voldoende reparatieaanbod voorhanden. In 2009 deed zich een kans voor om een pand te huren en volledig zelfstandig te gaan werken. Ik zegde mijn baan op en sprong als het ware het fulltime ondernemerschap in. Het was best een sprong in het diepe, je weet immers nooit hoe het gaat lopen, maar ik had er alle vertrouwen in. Dit bleek terecht te zijn, want mijn bedrijf draait prima en ik heb altijd voldoende aanbod gehad om lekker door te kunnen werken.

Uurwerkreparatie door Klokkenmaker Lars Dekker

Puzzelstuk en passie

Inmiddels heb ik duizenden klokken gerepareerd. Vanzelfsprekend hoop ik dat er nog vele zullen volgen. Iedere klok, ieder uurwerk is toch net weer even anders, waardoor dit vak mij nooit verveelt. Al komt het natuurlijk ook wel voor, eerlijk gezegd, dat een uurwerk voor frustratie zorgt. Zeker als deze ondeskundig is behandeld en daardoor onjuiste afstellingen heeft, kan de reparatie echt een puzzelstuk zijn. Soms ook zijn onderdelen door onkunde mishandeld en daardoor slecht te herstellen. Voor iemand zoals ik, met veel passie voor zijn vak, is dit wel eens minder goed te accepteren. Ik werk zelf altijd met veel respect voor de klok en probeer bij een reparatie altijd om het uurwerk zoveel mogelijk in de authentieke staat te laten.

Hoorn horlogemakersvakschool

De Vereniging Oud Hoorn heeft een leuke pagina op hun website over de Cornelis Verhagen Horlogemakersvakschool te Hoorn, klik hier

Horlogemakersvakschool Hoorn

Als u het leuk vindt om een intro filmpje uit 1956 te zien over de start van de eerste horlogemakersvakschool in Hoorn, klik dan hier

Klok in originele staat houden

In mijn werkplaats ben ik graag bezig met mijn vak. Ik streef ernaar om iedere klok in originele staat te houden of te brengen. Dit doe ik door mijn vakkennis te gebruiken. Ook gebruik ik natuurlijk de juiste gereedschappen en materialen. Soms is de reparatie echt een uitdaging, maar ik ga altijd voor het best mogelijke resultaat voor de klok. Ik zie mezelf als een soort onderhoudsmonteur. Hiermee bedoel ik dat ik probeer te restaureren in de geest van de maker. Dit vind ik het mooie als ik met antieke uurwerken bezig ben. Uurwerken van na 1910 zijn vaak machinaal gemaakt, waar weer een heel andere werkwijze aan is gekoppeld. Dit is het verschil tussen het repareren of restaureren van een uurwerk.

Tikkend erfstuk

Mensen spreken vaak met trots over ‘hun klok’. Soms hebben ze deze met zorg uitgekozen in een klokkenwinkel of bij een juwelier, soms is het een erfstuk. Voor bijna iedereen is hun klok er één met een eigen verhaal en daardoor erg waardevol. Ik maak graag tijd om naar deze verhalen te luisteren, ik vind het een meerwaarde geven aan mijn werkvreugde.

Ik heb regelmatig klokken onderhanden die soms al generaties in de familie zijn. Het is toch prachtig dat zo’n uurwerk wordt gekoesterd en doorgegeven? Kleinkinderen herinneren zich nog dat de pendule bij opa en oma altijd op de schouw stond. Het geluid van de bim-bam klok brengt ze even jaren terug in de tijd. Ik waardeer het dan ook zeer dat men mij deze klok, met een grote emotionele waarde, toevertrouwd.

Een vertrouwd adres

Inmiddels is “Klokkenmaker Lars Dekker” een vertrouwde naam in de regio als het gaat om uurwerkreparaties. Ik ben hier persoonlijk erg trots op. Ik heb inmiddels veel vaste klanten. Dit is voor mij een signaal dat ik mijn werk goed doe, want tevreden klanten komen bij je terug, nietwaar?

Ik merk dat mijn klanten vaak op hun gevoel afgaan bij het kiezen van een klokkenmaker. Ze kiezen bewust op basis van de uitstraling van een website, hun eerste indruk. Ik waardeer dit, want u moet erop kunnen rekenen dat uw dierbare klok in vertrouwde handen is. Een vertrouwensband is voor mij belangrijk. Bovendien gaat u niet ieder jaar naar de klokkenmaker. Het is dus belangrijk dat u een goed gevoel heeft bij uw vakman.

Stoffig vak? Welnee!

Binnen mijn vakgebied ben ik één van de jongeren. Soms wordt over dit ambacht gedacht als een stoffig vak, maar ik ben trots op het feit dat ik klokkenmaker ben en ik wil dit ook graag uitdragen. Ik voel me nog jong en kan nog jaren mee. Door een uitgebreide website neer te zetten hoop ik mensen ook meer achtergronden van het klokkenmakersvak mee te kunnen geven.

Versterking

Inmiddels heb ik versterking gekregen, mijn echtgenote werkt ook mee in de winkel. Samen hopen wij nog jaren de reparatie en het onderhoud voor moderne en antieke klokken in een heel brede regio rond Alkmaar te mogen verzorgen. Komt u binnenkort ook eens binnenlopen met uw klok? Wij staan graag voor u klaar.

Hieronder ziet u een lijst van interessante blogs die ik inmiddels heb geschreven:

Scroll naar boven